Впровадження музейної педагогіки в освітній процес є надзвичайно важливим етапом.

Одна справа – провести у класі й зовсім інше – в музеї, та ще коли учні пробують себе в ролі екскурсоводів і науковців, які добирають матеріали для екскурсії. Музейні експонати, пам’ятки історії чудового допомагають пов’язати минуле та сучасність.

Шкільний військово-історичний музей – важлива ланка в освітньому процесі, яка забезпечує в основному поширення краєзнавчої освіти в школі, краї, збереження історичної пам’яті та відтворення минулого.

Знання про край відіграють важливу роль в системі навчально-виховної роботи. Духовне обличчя особистості, її внутрішня культура формується на тлі малої батьківщини. Виховання патріота і громадянина вимагає конкретних знань і розуміння свого місця і краю в історії України і світу.

Шкільний військово-історичний музей став своєрідним центром патріотичного загартування молодих людей. Оглядаючи експонати, матеріали музею, ми перегортаємо сторінки історії…

Музей при школі відкрито 16 лютого 1985 року. Ініціаторами створення музею були: Кучеренко Л.А., Давидюк Л.І., Чабанчук М.П., Кучер П.С., Іваницька С.М., СвистуноваЛ.О., вчителі, учні школи.

Музей створений на підставі документів, зібраних учнями і вчителями школи при допомозі ветерана Другої світової війни Березіна Володимира Олександровича, офіцера запасу, гвардії старшого лейтенанта, який визволяв наше місто Рожище від фашистів у складі 58-го окремого танкового Катовіцького ордена Богдана Хмельницького ІІ-го ступеня полку в березні 1944 року.

Керівник музею призначений згідно наказу №84-2 від 02.09.1985 року по Рожищенській сш. №2. По сьогоднішній день його функції виконує заступник директора з виховної роботи Свистунова Л. О.

Звання "Шкільний музей" присвоєно 21 листопада 1988 року рішенням обласної комісії по роботі шкільних музеїв №10 посвідчення №43.

Назву "Військово-історичний" отримав після відомчої реєстрації музею при закладі освіти системи МОН України. Свідоцтво видане управлінням освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації, про що зроблено запис в реєстраційному журналі обліку №02-07 від 12.11.2001 року.

Згідно наказу МОН України від 25.07.2008 року №687 присвоєно звання "Зразковий музей" із врученням диплома за вагомий внесок у справу виховання учнівської та студентської молоді, примноження надбань національної культури, збереження історичної спадщини українського народу та Музейного фонду України, пропаганди пам’яток історії, культури і природи.

В експозиції музею 4 розділи.

Перший розділ розповідає про визвольну боротьбу у нашому краї у 1917-1939 рр. "Наш край у 1917-1939 рр.". В нього входять стенди:

  • Революційні події 1917-1920 рр.
  • Волинь у 1921-1927 рр.
  • Рожищенський район у 1939 р.

Військово-патріотичне виховання

Другий розділ присвячений борцям за Незалежність України "Вони боролись за Незалежність України", подіям Революції Гідності.

Вони боролись за незалежність України

Третій розділ охоплює події визвольної боротьби у нашому краї в роки Другої світової війни. В нього входять стенди:

  • Волинь у вогні.
  • Бойовий шлях 58 окремого Катовіцького ордена Богдана Хмельницького ІІ ступеня танкового полку.
  • В боях за Рожище.
  • Слава визволителям.
  • Військово-патріотичне виховання.

Четвертий розділ присвячений воїнам-інтернаціоналістам нашого району, які виконували інтернаціональний обов’язок в Афганістані "Афганський хрест – забути не дано". В нього входять стенди:

  • Обірване життя.
  • Жити і пам’ятати.
  • Війна до воїна сувора.
  • Пам’ять житиме вічно.

Тема кожного розділу висвітлена глибоко, доповнена альбомами і буклетами, записами спогадів ветеранів Другої світової війни.

В музеї знаходиться більше 285 оригінальних експонатів, в які входять фотографії учасників війни (довоєнні, днів війни, сучасні), подяки командування за участь в боях, книги, підписані ветеранами війни, які брали участь у визволенні нашого краю від фашистів, листи від ветеранів війни, військові раритети, знайдені під час проведення земляних робіт на території району.

Родинний архів сім\'ї Білоконь В.Г.Родинний архів сім'ї Білоконь В.Г.

Велику цінність мають розповіді-мемуари, авторами яких є безпосередні учасники визволення Волині від гітлерівської навали.

Щороку музей проводить більше 60 навчальних екскурсій для учнів школи та інших шкіл міста і району за темами державних програм з історії і народознавства, готує учнів-екскурсоводів.

Рада музею постійно організовує туристсько-краєзнавчі подорожі та екскурсії "Рожище-Остріг-Рівне" (5-6 класи), "Рожище-Львів" (6-7 класи), "Рожище-Кам’янець-Подільський" (8, 10-11 класи), "Рожище-Мукачево-Ужгород-Карпати" (8-9-10 класи), "Рожище-Олесько-Підгірці-Золочів" (6-7 класи), "Рожище-Берестечко-Пляшева" (6 класи), "Рожище-Дубно-Кременець-Почаїв" (7-9 класи) і інші.

Двічі у рік (вересень, травень) проводяться одноденні туристичні походи слідами І та ІІ Світових воєн на території району.

При музеї створено волонтерський загін "Пам’ять" активними учасниками якого є учні 7-11-х класів. Члени загону допомагають ветеранам війни і праці, доглядають пам’ятник "Воїнам-інтернаціоналістам", обеліск О.Степанюка, організовують походи по місцях бойових дій на території району, області, проводять патріотичні акції "Голуб миру", організовують збір коштів на підтримку воїнів АТО, допомогу родинам поранених бійців. Керівник волонтерського загону Рудчук Андрій зустрічався із друзями-волонтерами м. Миколаєва та м. Донецька, обмінювався досвідом робот та пошуковими матеріалами.

Активісти музею брали участь у Всеукраїнських історико-краєзнавчих акціях "Збережемо пам'ять про подвиг", "Доля родини в долі України", "Волинь від краю і до краю", "Моя земля – земля моїх батьків", "Краса і біль Волині", "Моя Батьківщина – Україна" та інших.

Екскурсія в музей

Матеріали музею використовуються учнями та вчителями при підготовці до уроків історії, виховних годин, написанні рефератів.

Підготовка до уроку історії, вчитель історії Яручик Світлана РостиславівнаПідготовка до уроку історії, вчитель історії Яручик Світлана Ростиславівна

Великим плюсом музею є те, що експонати не "замуровані" у вітринах. Їх можна торкатися, фотографувати і навіть уявляти себе грозою борців за свободу. Також у музеї проводять практичні заняття зі школярами з вивчення зброї та боєприпасів і інших раритетів, які знаходять активісти музею під час походів та місцеві жителі при проведенні земляних робіт.

Матеріали музею публікуються на сторінках районної газети "Наш край".

Музей занесений у путівник музеїв навчальних закладів Волинської області, нагороджений дипломами, грамотами, подяками Управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації за пошукову та дослідницьку роботу.

Кiлькiсть переглядiв: 1240

Фотогалерея

Комунальний заклад загальної середньої освіти "Рожищенський ліцей №2"

вул. Драгоманова, 3,
45101, Волинська область, Луцький район, м. Рожище,
Україна

Cпеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України. Підтримуємо Українську Армію!

Дата останньої зміни 11 Березня 2024

Цей сайт безкоштовний!